ul. Trockiego 43, 30-394 Kraków
Pracujemy: pon-pt 9-17, sob: 10-14
Kontakt: +48 510 213 268

Programowanie biosu w laptopie

Profesjonalny serwis laptopów i konsol ABCLAP > Programowanie biosu w laptopie

Uszkodzony bios w laptopie, uszkodzenie po nieudanej aktualizacji, programowanie biosu w programatorze.

Jak wiadomo, do poprawnego uruchomienia urządzenia wymagane jest oprogramowanie, program ten musi w sobie zawierać podstawowe sterowniki umożliwiające poprawną pracę podłączonych do płyty głównej podzespołów. Tym programem jest właśnie system BIOS (Basic Input-Output System – podstawowy system wejścia-wyjścia). Jednak praca systemu BIOS tutaj się nie kończy, ponieważ wraz ze startem płyty głównej uruchamiana jest procedura POST ( czyli Power On Self Test). Jest to procedura umożliwiająca podczas startu płyty głównej testowanie magistral oraz urządzeń do niej podłączonych m.in procesor, pamięć operacyjna, dysk twardy itd. Zawartość programowa samego biosu jest obszerna, znajdziemy również w niej podstawową identyfikację urządzenia m.in model, numer seryjny laptopa, numer seryjny płyty głównej jak i klucz licencyjny oprogramowania Windows.

Uszkodzony system bios objawia się najczęściej brakiem możliwości uruchomienia samego laptopa lub brakiem obrazu na matrycy. Jest to zrozumiałe, ponieważ płyta główna nie otrzymuje wystarczających instrukcji jak ma poprawnie działać.

Dlaczego BIOS został uszkodzony?

Najczęściej do uszkodzenia biosu dochodzi w wyniku nieudanej aktualizacji ( np. przerwaniem procedury aktualizowania – wyłączeniem laptopa) lub wgrania jego niewłaściwej wersji przeznaczonej do innej rewizji płyty głównej. Są jednak przypadki, gdzie zawartość programowa biosu ulega uszkodzeniu sama w sobie i dotyczy coraz częściej nowszych konstrukcji laptopów.

Jakie są objawy uszkodzenia BIOS-u?

  • Brak możliwości uruchomienia laptopa, nie reaguje na włącznik
  • Laptop uruchamia się, lecz nic nie wyświetla się na ekranie matrycy
  • Laptop wyłącza się po kilkunastu minutach pracy
  • Po uruchomieniu laptop zatrzymuje się na LOGO producenta
  • Laptop wydaje specyficzne dźwięki podczas uruchomienia lub migają diody diagnostyczne.

Programowanie BIOS-u w programatorze

Aby przystąpić do programowania biosu, przede wszystkim należy dostać się do kości FLASH, niejednokrotnie wiąże się to z kompletnym rozebraniem sprzętu i wyjęciem płyty głównej. W późniejszym czasie, kość jest wylutowywana z płyty i umieszczana w zewnętrznym programatorze. Następnie następuje programowanie biosu właściwym wsadem programowym. Ostatni etap to złożenie sprzętu i test wykonanej naprawy.

Nasz serwis świadczy kompleksowe usługi serwisowe, również w tym programowanie bios w laptopie.
Przyjdź do Nas! Naprawimy to w przystępnej cenie i udzielimy gwarancji na usługę.

Zapraszamy do naszego serwisu laptopów w Krakowie lub zleć naprawę online.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.    Zapoznaj się z polityką prywatności   
AKCEPTUJĘ