Dysk SSD do laptopa - Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
Jaki dysk SSD wybrać do montażu w laptopie lub komputerze PC?
Montaż dysku SSD w komputerze jest jednym z najlepszych sposobów na przyśpieszenie sprzętu bez jego wymiany na nowszy model. Przed dokonaniem wyboru, musimy upewnić się jaki rodzaj złącza nasz laptop posiada, ponieważ wybór złącza i standardu będzie zależeć od szybkości transferu danych a tym samym wydajności całego naszego komputera.
Co to jest dysk SSD?
Nośnik SSD ( od ang. słowa Solid State Drive ) inaczej półprzewodnikowy dysk wyposażony w pamięci NAND Flash, które swoimi osiągami i najmniejszą awaryjnością bije na głowę tradycyjne dyski HDD. Przede wszystkim z powodu braku ruchomych części wewnątrz dysku a tym samym jego odporność na ewentualne wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne np. przez upadek.
Dyski SSD w zależności od złącza i standardu osiągają różne wyniki odczytu i zapisu. Najbardziej nowoczesnym dyskiem SSD i najbardziej szybkim są współczesne SSD ze złączem M.2 na interfejs PCI-E NVME. Parametry takich dysków odczyt/zapis sięgają od 1500MB/s od budżetowych wersji do 3400MB/s dla dysków z wyższej półki. Jednak aby móc je wykorzystać, musimy mieć możliwość zastosowania w naszym laptopie dysku NVME, w przypadku nowych laptopów nie powinno być z tym problemów, w starszych sprzętach zastosowanie dysku SSD ze złączem NMVE nie jest możliwe, dlatego z pomocą przyjdzie nam zastosować dysk SSD na złączu sata 2.5'.
Tani i solidny dysk do laptopa marki GOODRAM CX400
GOODRAM CX400 GEN.1 to model budżetowego dysku, bazującego na nowoczesnych pamięciach TLC NAND 3D Flash wykorzystującego interfejs SATA III z przepustowością 6GB/s oferując przy tym bardzo dobrą wydajność w stosunku do ceny. Transfery sięgają 550/500 MB/s w zupełności na codzienne potrzeby takie jak gry, aplikacje, oglądanie filmów czy praca biurowa. Dostępne pojemności to m.in GOODRAM 128GB, 256GB, 512GB, 1TB i 2TB. Polecany dysk w szczególności 512GB pozwoli na zainstalowanie systemu Windows, wszelkich potrzebnych programów, gier i możliwość przechowywania ważnych danych.